0

ספירולינה טרייה או ספירולינה באבקה?

אז הבנתם שהגיע הזמן להכניס את הספירולינה לחיים שלכם, ואתם מתחילים להעמיק את הידע שלכם בתחום. מהלך חשוב ולא מובן מאליו ועכשיו עולה השאלה, ספירולינה טרייה או ספירולינה אבקה.

בואו ננסה לתמצת את הררי הידע שיש על ספירולינה קפואה וספירולינה יבשה כדי שתוכלו לעשות בחירה מושכלת על בסיס ידע מחקרי, בלי לשבור את הראש. אז מה כדאי לצרוך, ספירולינה טרייה או ספירולינה באבקה?

דבר ראשון הכירו את הסוגים השונים:
  1. ספירולינה קפואה – אשר עברה הקפאה מהירה בעודה טרייה ומשגשגת. מגיעה קפואה ונצרכת לרוב בשייקים
  2. ספירולינה יבשה – אשר יובשה בדרכים שונות, ונצרכת לרוב ספירולינה אבקה בכוס מים או בתוך שייק הספירולינה.
  3. ספירולינה יבשה RAW – מוצר חדש יחסית, שיובש בפיקוח קפדני תחת תקן של RAW FOOD (מזון נא) על ידי השמש או בחום נמוך אחר.

נתחיל בספירולינה יבשה


חישבו על זאת כך – עגבנייה, אפשר לאכול טרייה, מיובשת, מבושלת, מטוגנת, ואפויה (פיספסתי משהו?).

בכל תצורה יש יתרונות וחסרונות. לדוגמא, נמצא כי הליקופן בעגבנייה, נוגד חמצון חיוני לגוף האדם, זמין יותר לגוף דווקא אחרי בישול.

ויטמין סי לעומת זאת, שגם אותו ניתן למצוא בכמויות קטנות באותה העגבנייה (וכמובן שגם בפירות), שורד רק בבישול קצר ובטמפרטורות לא גבוהות.

לא כך הדבר עם ספירולינה! בישול והרתחה של ספירולינה טרייה, ובעצם כך חשיפתה לחום עז, עלול לפגום בהרבה מאוד מהערכים שבה, כולל פגיעה בחלבון שעוזר, בין היתר להזנת גופינו.

ייבוש בחום גבוה לשם הפיכת ספירולינה אבקה (סוג הייבוש הנפוץ ביותר בתעשייה!), יפגע בערכים התזונתיים של אצת הספירולינה ויהפוך אותה לפחות פוטנטית.

לצערנו לא מעט מהספירולינה היבשה או ספירולינה אבקה בשוק היא כזו.

מנגד, תהליך ייבוש שנעשה בסטנדרטים של RAW FOOD (מזון נא) שומר על ערכי הספירולינה, ומאפשר לה להישמר לאורך זמן גם ללא הקפאה. 
 

ספירולינה טרייה


קניית ספירולינה טרייה יכולה להיות גם במצב קפוא (כאשר מבצעים את תהליך ההקפאה בצורה מקצועית).

ספירולינה קפואה וטרייה היא אחד ממזונות העל העשירים, הבריאים ורבי-העוצמה בשוק התזונה והבריאות, אם לא הבריא ביותר.

כאשר ספירולינה מוקפאת בעודה טרייה לחלוטין, ומוקפאת בטכניקה ספציפית, היא שומרת על ערכי התזונה הגבוהים שלה והופכת למוצר נגיש, נוח לצריכה, ועם פוטנציאל עצום שלא כמו ספירולינה אבקה.

אבקת ספירולינה מיובשת לרוב מפיקה ניחוח דגי לא נעים, וכך גם טעמה. הסיבה לכך היא תהליך החימום שהספירולינה עוברת בכדי לייבשה.

טעמה של הספירולינה הטרייה כפי שהיא בטבע אינו כזה כלל.

ספירולינה טרייה וקפואה שהוקפאה כראוי תהיה כמעט חסרת טעם, אך בעלת מרקם עשיר המעיד על העושר הרב שיש לה להציע בצורה של ערכים תזונתיים, חלבון זמין, ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון.
חלבון ספירולינה קפוא ומחומם
בתמונה של סריקת המיקרוסקופ האלקטרוני מימין לשמאל: חלבון במצבו השלם, חלבון בהקפאה, חלבון שעבר ייבוש בחום נמוך וחלבון שעבר ייבוש בחום גבוהה. ניתן להבחין שככל שהחום גבוהה יותר הדנטורצייה (הרס מבנה החלבון) חזקה יותר.
ספירולינה טרייה או ספירולינה באבקה
x

#{title}

#{text}

#{price}